Stran 1 od 1

Vse več Slovencev na internetu prek optike

Objavljeno: 04. Jan 2010 18:17
Napisal/-a Deky_
V Sloveniji je vodilna fiksna širokopasovna tehnologija še vedno xDSL, a se ji delež zmanjšuje, medtem ko širokopasovni dostop do interneta prek optike vztrajno raste.
Optika

Vse več Slovencev prisega na optiko.

Kot je razvidno iz poročila agencije za pošto in elektronske komunikacije o razvoju trga elektronskih komunikacij, je v tretjem četrtletju 2009 63,3 odstotka uporabnikov fiksnih širokopasovnih tehnologij dostopalo do interneta preko tehnologije xDSL, kar je za 0,7 odstotne točke manj kot v predhodnem četrtletju. V tretjem četrtletju 2008 je tehnologija xDSL beležila 67,4-odstotni delež.

Na drugem mestu je še vedno kabelski modem. Prek kabelskih povezav je namreč do interneta v tretjem četrtletju lani dostopalo 22 odstotkov končnih uporabnikov fiksnih širokopasovnih tehnologij, kar je enako kot v predhodnem četrtletju, a za odstotno točko manj kot pred letom dni.

Optika v vzponu

Na tretjem mestu med tehnologijami za širokopasovni dostop do interneta prek fiksnih komunikacijskih omrežij pa je optika oziroma FTTH, katere delež vztrajno raste. V tretjem četrtletju 2009 je imela 14,1-odstoten delež, v četrtletju poprej 13,6-odstoten, v tretjem četrtletju 2008 pa 9,3-odstoten delež.

Rastejo tudi ostale tehnologije. Njihov delež se je v enem letu povečal z 0,3 na 0,6 odstotka, medtem ko je na četrtletni ravni porasel za 0,1 odstotne točke.
vir: http://24ur.com/novice/it/vse-vec-slove ... ptike.html
in jst sem eden od srečnežev ki ma Optiko... :jezik: :thumbs: :evil:

Re: Vse več Slovencev na internetu prek optike

Objavljeno: 04. Jan 2010 20:35
Napisal/-a lithium
Jaz sem pa eden od nesrečnežev, ki ima do stanovanja samo kanale za optiko, pa še to od Elektro Turnška.
Ko jih kličem, kdaj in kaj bodo ponudili in to po kakšni ceni, dobim tak odgovor: :confused: :mislec: ... še ne vemo :evil:

Ko so zbirali soglasja, pa so govorili, ja... mogoče bo tudi T-2 preko nas.... bullshit.

Re: Vse več Slovencev na internetu prek optike

Objavljeno: 04. Jan 2010 20:41
Napisal/-a Azzil
Telekom je ustavil gradnjo optike, tako da bo T-2 verjetno povečal deleže v številu uporabnikov na FTTH! Upajmo, da bo čimprej cela Slovenija pokrita.. :thumbs: