Kako do sosedovega interneta, WLAN-a brezžični internet?

Stare, neaktivne in neuporabne teme pristanejo tukaj...
Uporabniški avatar
dr.1m
Znanec
Znanec
Prispevkov: 80
Pridružen: 04. Dec 2007 09:23
Telefon: NOKIA
Kraj: Goriška Primorska

Kako do sosedovega interneta, WLAN-a brezžični internet?

Odgovor Napisal/-a dr.1m »

Kot marsikdo med nami, sem tudi jaz priča "krivični" delitvi interneta med potencialne uporabnike. Krivično je le to, da lastnik omrežja Telekom Slovenije praktično nič ne vlaga v omrežje, ampak le molze tisto kar se da.
Moj primer je ta, da prijatelj ki je precej bližje centrali ne more dobit ADSL-ja, medtem ko sem ga jaz na še 1x daljši liniji dobil B.P.
Razlaga je za tehnično osveščene povsem jasna: linija ki vodi do našega zaselka je multipleksirana s PCM napravami in prek nje ADSL ne gre. :ne: Jasno kot solza je da so majstri na terenu vsakič ko je bilo potrebno (najprej zaradi ISDN-ja nato zaradi ADSL-ja) in kjer je le bilo mogoče preklapljali ostale uporabnike na omenjen multiplekser da so pridobili direktne linije za naročnike novih storitev.
No in tako so hitrejši porabili vse direktne parice. Ker pa Telekom skoraj zagotovo ne bo vlekel dodatnih paric, so ostali obsojeni na to da širokopasovnega priključka pač ne bodo imeli. :jok:
A k sreči obstaja rešitev, ki jo imenujemo deljenje interneta oziroma s tujko sheranje. Seveda sem pred tem posegom pomislil na legalnost tega početja in seveda ugotovil, da ti operater to izrecno prepoveduje. Podobno je tudi s strani davčne zakonodaje, a le v primeru če to tržiš oziroma služiš na ta račun. Drugače povedano, pa operaterja prav nič ne moti če deliš internet nekomu ki praktično nima druge možnosti, oziroma bo celo zadovoljen, če zaradi tega naročiš hitrejši in temu primerno dražji priključek, in tudi nikogar drugega ne če to počneš "brezplačno".
Slednje pa je skoraj nemogoče da bi počel, saj ljudje le nismo dobrodelna organizacija in je v vsakem primeru potrebno kriti stroške uporabe. :confused:

S to temo pa žalim posredovati svoje izkušnje s tem in podati napotke za vzpostavitev takih povezav.

In kaj potrebujem za takšno "sheranje"?
Odvisno. Skoraj zagotovo pa vsaj en brezžični usmerjevalnik. Sam se bom osredotočil na Linksysov WRT54GL s Tomato FW, katerega imam izkušnje.
Slika
Zadnjič spremenil dr.1m, dne 12. Nov 2009 10:54, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
enpir
Stari maček
Stari maček
Prispevkov: 1174
Pridružen: 27. Okt 2009 09:24
Telemach paket: SEVEC

Re: Kako do sosedovega interneta, WLAN?

Odgovor Napisal/-a enpir »

na kakšni razdalji pa misliš to sherat?
Uporabniški avatar
dr.1m
Znanec
Znanec
Prispevkov: 80
Pridružen: 04. Dec 2007 09:23
Telefon: NOKIA
Kraj: Goriška Primorska

Re: Kako do sosedovega interneta, WLAN?

Odgovor Napisal/-a dr.1m »

Torej ne da mislim ampak dejansko sheram. Tu bom le pripravil nekakšen vodič.
Sicer pa imam sistem ki shera internet do soseda ki je oddaljen cca 120m in dostopa prek prenosnika ter do prijatelja ki je oddaljen cca 800m in deli svoje omrežje naprej po hiši.
Več bom predstavil, ko bom pripravil nekaj grafičnega gradiva za lažjo ponazoritev ;-)
Uporabniški avatar
lithium
Administrator
Administrator
Prispevkov: 2466
Pridružen: 17. Apr 2007 16:49
Telemach paket: Free2Go Revolucija
Telefon: iPhone12
Dodatni paketi: EON light(150/50net)
Kraj: Celje

Re: Kako do sosedovega interneta, WLAN?

Odgovor Napisal/-a lithium »

Če je uporabnik, ki se bo povezoval na router nekoliko dlje, potem si naj nabavi kaj takšnega:

High Powered 600mW 27dBm 802.11b/g 54Mbps USB 2.0 Wireless Network Dongle
- IEEE 802.11b, IEEE 802.11g up to 54Mbps
- 2.412GHz~2.484GHz
- USB 2.0
- Ultra high 600mA 27dBm transmission power for ultra long range operation
- Performs better even when your router is not high powered (thanks to both high powered receive and tranmission gain)
- Working distance up to 500 meters with line of sight
- Supports WEP 64/128/256-bit, WPA, WPA-PSK, WPA2 TKIP/AES, WPA2-PSK security modes
- Powered by Realtek RTL8187B and RTL8225 chipsets
- Supports WIndows 98 SE, ME, 2000, XP, XP SP2, Vista, Vista SP1, Mac OS X, and Linux
- Software and driver CD included

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.20160

Pošljejo brezplačno po pošti, pa še carine ne bo, ker je vrednost pod 22€ :)

Router ti pa mora podpirati QoS, da pravično razdeliš pasovno širino. Če ne gre, pa imam nekje en programček, da si ga instaliraš na PC, pa si nastaviš, kakšno pasovno širino boš imel. Seveda, pa morajo imeti tak programček vsi obešeni na router.

Lithium
Administrator neuradnega foruma
Uporabniški avatar
lithium
Administrator
Administrator
Prispevkov: 2466
Pridružen: 17. Apr 2007 16:49
Telemach paket: Free2Go Revolucija
Telefon: iPhone12
Dodatni paketi: EON light(150/50net)
Kraj: Celje

Re: Kako do sosedovega interneta, WLAN?

Odgovor Napisal/-a lithium »

dr.1m napisal/-a:Sicer pa imam sistem ki shera internet do soseda ki je oddaljen cca 120m in dostopa prek prenosnika ter do prijatelja ki je oddaljen cca 800m in deli svoje omrežje naprej po hiši.
O kul. Tole sharanje naprej po hiši me pa zanima, kako si izvedel :)
Administrator neuradnega foruma
Uporabniški avatar
dr.1m
Znanec
Znanec
Prispevkov: 80
Pridružen: 04. Dec 2007 09:23
Telefon: NOKIA
Kraj: Goriška Primorska

Re: Kako do sosedovega interneta, WLAN?

Odgovor Napisal/-a dr.1m »

lithium zelo zanimiv izdelek, ki bi tudi prav prišel :greensmart:
Že razmišljam da bi ga bilo pametno nabavit in ga dejansko preizkusit :biggrin:
Zagotovo pa je rešitev več kot si jih lahko predstavljamo ;-) Zato pa se bom osredotočil na to kar poznam in slednje tudi poskušal čim podrobneje opisat. Seveda čimbolj v grafični obliki.
Bilo pa bi lepo če bi te slike shranil kar na server foruma, da bi bil arhiv le teh zanesljiv. :confused:
Uporabniški avatar
lithium
Administrator
Administrator
Prispevkov: 2466
Pridružen: 17. Apr 2007 16:49
Telemach paket: Free2Go Revolucija
Telefon: iPhone12
Dodatni paketi: EON light(150/50net)
Kraj: Celje

Re: Kako do sosedovega interneta, WLAN?

Odgovor Napisal/-a lithium »

Slike mi pošlji po mailu, pa jih bom naložil na server in ti poslal linke ;)
Administrator neuradnega foruma
Uporabniški avatar
enpir
Stari maček
Stari maček
Prispevkov: 1174
Pridružen: 27. Okt 2009 09:24
Telemach paket: SEVEC

Re: Kako do sosedovega interneta, WLAN?

Odgovor Napisal/-a enpir »

no super, čakamo nadaljevanje :)
Uporabniški avatar
dr.1m
Znanec
Znanec
Prispevkov: 80
Pridružen: 04. Dec 2007 09:23
Telefon: NOKIA
Kraj: Goriška Primorska

Re: Kako do sosedovega interneta, WLAN?

Odgovor Napisal/-a dr.1m »

1. PRIMER
Seveda se brez muje se še čevelj ne obuje, zato je za tak projekt potrebno dobro premislit oz. narediti načrt. :confused:
Zato pa potrebujemo nekaj predhodnih informacij o tem kako WLAN sploh deluje. :pogodba:
Najlažje je seveda kupit usmerjevalnik, vpisat potrebne kode in parametre za povezavo v svet interneta ter preostalo pustit kot je privzeto, a to še zdaleč ni rešitev. :diploma:
Slika
Mogoče bo na ta način bližnji sosed predvsem pa sostanovalec prišel do interneta, a v marsikaterem primeru to ni dovolj predvsem zaradi dometa samega usmerjevalnika
in pa zaradi nevarnosti da se vam bo nanj obesil nezaželen gost. Namreč zavedati se moramo sledeče:

- Brezžični usmerjevalniki so namenjeni za brezžično povezavo uporabnikov v radiju ki zajema eno stanovanje vključujoč nekaj predelnih sten ali par nadstropij in tu se konča. Zato je potrebno, če je le mogoče, usmerjevalnik namestit čim bliže uporabniku ali še bolje uporabiti žično (UTP) povezavo. V vsakem primeru pa je situacija zelo odvisna od primera do primera in zavisi tako od izbire usmerjevalnika, kot od konfiguracije stanovanja ter lastnosti sten in stropov. V večini primerov pa ta konfiguracija zadostuje.

- Odprt oz. nezaščiten WLAN lahko enačimo z na stežaj odprtimi vhodnimi vrati. Za slednje vemo da v kolikor ni prepiha ni razlike ali jih imate ali ne, vendar ne ko je govora o varnosti.
Kakor lahko kdorkoli vstopa skozi odprta vrata enako lahko kdorkoli vstopa v odprt WLAN, zato je nujno potrebno da se zavarujete pred temi nezaželenimi gosti z zavarovanjem WLANA.
Slednje lahko storite na dva načina:
1. z uporabo enkripcije WEP ali WPA
2. s skrivanjem (izklopom oddajanja SSID + izklopom funkcije DHCP + spremembo privzetega IP na 192.168.xx.1 + MAC filtriranjem)
Vsaka od naštetih metod ima svoje dobre in slabe lastnosti. S kombinacijo obeh pa dosežemo izredno varovan sistem. Za dosego tega pa je potrebno kar nekaj truda,
predvsem pa veliko potrpljenja, predvsem kadar se na obstoječi sistem priklaplja nov uporabnik.
Nikakor pa ne smemo pozabiti na zamenjavo privzetega gesla za vstop v nastavitev usmerjevalnika!!! :diploma: :pogodba:

Več o tem kako se rokuje s temi nastavitvami pa v nadaljevanju, ko bom pisal o WDS-ju.
Zadnjič spremenil dr.1m, dne 28. Okt 2009 12:08, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Azzil
Moderator
Moderator
Prispevkov: 295
Pridružen: 27. Jul 2007 12:59
Telefon: Samsung Galaxy SII
Dodatni paketi: Brezmejni internet 24ur
Znesek računa: 8€

Re: Kako do sosedovega interneta, WLAN?

Odgovor Napisal/-a Azzil »

Jaz sem podobno situacijo že delal, ampak sem par hiš po vasici "ožičil", napeljaval sem ftp kable (velik del so jih prispevali prijazni telekomovi monterji).

Čeprav so sedaj na voljo veliko bolj kompleksnejše naprave za wifi, bi vseeno svetoval napeljavo ftp kabla, če se le da. Predlagam, da se kupi kabel, ki zmore prenose čez 100 metrov, ali pa se namesti network hub-e, da se linija osveži. 1mbit bo delal tudi čez 100 metrov, samo pride do ogromnih CRC-jev..

Glede varnosti pa je vsekakor potrebno dobro premisliti..
Zavedajte se, da ko se bodo pojavile težave, bo še veliko težje najti dejavnike.. :blush:
... je zame arest azil, je zame arrest azzil, je zame arest azil???
Slika
spiderkb
Znanec
Znanec
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jan 2008 22:13
Telefon: HTC One
Kontakt:

Re: Kako do sosedovega interneta, WLAN?

Odgovor Napisal/-a spiderkb »

Jaz sem reševali povezavo med 2 objektoma z dvema zunanjima antenama, ki sem AP v bridge mode. Na eni strani objektu delim internet s routerjem s wlanom, s dodatno anteno znotraj. Na drugi strani sem pa še dodal en AP, da mi pokriva drugi objekt. Razdaljo med objektoma je pa približno 350m.

Oprema je vsa od LevelONE.
Uporabniški avatar
dr.1m
Znanec
Znanec
Prispevkov: 80
Pridružen: 04. Dec 2007 09:23
Telefon: NOKIA
Kraj: Goriška Primorska

Re: Kako do sosedovega interneta, WLAN?

Odgovor Napisal/-a dr.1m »

Azzil se popolnoma strinja. Pa vendar ne gre vedno lahko, še posebej če imaš vmes tečne sosede. Po drugi strani pa je le te linije bolje vkopati, saj so tako varnejše pred atmosferskimi razelektritvami. V vsakem primeru pa je to poseg kateri marsikoga odvrne in se takoj ogreje za WIFI kjub njeni pomanjkljivosti in ne ravno prijaznem sevanju :greenneutral:
spiderkb napisal/-a:Jaz sem reševali povezavo med 2 objektoma z dvema zunanjima antenama, ki sem AP v bridge mode. Na eni strani objektu delim internet s routerjem s wlanom, s dodatno anteno znotraj. Na drugi strani sem pa še dodal en AP, da mi pokriva drugi objekt. Razdaljo med objektoma je pa približno 350m.
Oprema je vsa od LevelONE.
No, jaz bom opisoval sistem zgrajen izključno z Linksys WRT54GL usmerjevalniki, zato bi bilo lepo, da malce podrobneje opišeš postopek ki si ga ti uporabil za to. Mogoče bo komu pomagalo oz. ga prepričalo v alternativo rešitvi ki jo predstavljam jaz. :diploma:
Uporabniški avatar
dr.1m
Znanec
Znanec
Prispevkov: 80
Pridružen: 04. Dec 2007 09:23
Telefon: NOKIA
Kraj: Goriška Primorska

Re: Kako do sosedovega interneta, WLAN?

Odgovor Napisal/-a dr.1m »

2.PRIMER

Seveda pa, kot sem že omenil, prvi primer ni rešitev če je uporabnik zunaj dosega WIFI signala.
In kaj, v takem primeru, naredit?
Seveda je spet najboljša rešitev žična povezava. Lahko pa je delno ena in delno druga. V slednjem primeru pa se moramo odreči mobilnosti,
saj je potrebno na PC priključiti tak ali drugačen kabel.
Če ima drugi uporabnik hišni PC je to vprašanje praktično brezpredmetno. Drugače pa je če imamo prenosnik in bi radi obdržali prednosti brezžičnega omrežja.
Slenja težava je sicer rešljiva, a le z nakupom dodatne opreme oz. usmerjevalnikov. V kolikor sta usmerjevalnika v vidnem polju oz. medsebojnem dosegu se lahko to izvede z dvema WRT54GL, Tomato FW (lahko tudi drugi FW ki to podpira) in nastavitvami usmerjevalnikov da delujejo v WDS načinu.
Slika
V mojem primeru sem na ta način omogočil sosedu okno v svet ki je oddaljen dobrih 100m. In to brezžično s prenosnikom po vsej hiši. :thumbs: S tem da za razliko od narisane sheme se prvi usmerjevalnik v brezžičnem delu uporablja izključno kot WDS in ima anteno v posebej oblikovani pločevinki speljano iz objekta. Slednje pa zato ker doma uporabljamo zgolj žično povezavo. :greensmart:
Slika
Uporabniški avatar
lithium
Administrator
Administrator
Prispevkov: 2466
Pridružen: 17. Apr 2007 16:49
Telemach paket: Free2Go Revolucija
Telefon: iPhone12
Dodatni paketi: EON light(150/50net)
Kraj: Celje

Re: Kako do sosedovega interneta, WLAN?

Odgovor Napisal/-a lithium »

Hehe, torej si napravil cantenno :thumbs:

Kako hitro internetno povezavo pa imaš ti? In kako hitro dosega sosed preko wlana?

Drugače se dobi tudi takšna antena, pa še manj kot 10€ je :)

Slika

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.25292
Administrator neuradnega foruma
Uporabniški avatar
dr.1m
Znanec
Znanec
Prispevkov: 80
Pridružen: 04. Dec 2007 09:23
Telefon: NOKIA
Kraj: Goriška Primorska

Re: Kako do sosedovega interneta, WLAN?

Odgovor Napisal/-a dr.1m »

Ne to ni cantena pač pa antena z reflektorjem podobno kot je to naredil Spajky.
To anteno dobiš za manj kot 10€? Česa nisi omenil?
Odgovori